مقالات

فینگر فود یا همان لقمه های کوچک

فینگر فود چیست

مهمانی و دورهمی‌های خود را با خرید فینگر فود های جذاب و خوشمزه تکمیل کنید. دنیای رنگارنگ و هیجان‌انگیز فینگرفودهای دوست‌داشتنی را از دست ندهید.
خرید فینگرفود امروزه توانسته جایگاه خود را بین سبد خرید مردم به خصوص جوانان پیدا کند. به واقع یکی از آسان‌ترین و البته جذاب‌ترین خریدها برای انواع مهمانی، دورهمی و مراسم‌ها خرید فینگرفود است. گشتن بین دنیایی از رنگ‌ها، لقمه‌های خوشمزه، طعم‌های لذیذ و انتخاب محدود بین آن‌ها قطعاً کار سخت و پیچیده‌ای است! شاید خرید فینگرفود را به دلیل تنوع بسیار و هیجان و لذت خاص خود بتوان نوعی تفریح هم دانست!

فینگر فود های یامیران را نگاهی بیندازید؛ جمعی از رنگ‌های دلربا، طعم‌های هیجان‌انگیز و البته مواد اولیه تازه و باکیفیت، در کنار هم حتماً دلیل محکمی برای خرید فینگرفود می‌شود. اگر در آینده‌ای نزدیک میزبان یک مهمانی دورهمی، تولد، سالگرد و … هستید، بدون شک قسمت ویژه‌ای از میز پذیرایی خود را به سینی فینگرفود و لقمه‌های کوچک خوشمزه یامیران اختصاص دهید. ادامه مقاله را از دست ندهید، نگاهی به مزایا، تاریخچه و تعریف فینگر فود انداخته‌ایم؛ همراه ما باشید.

 

فینگر فود

 

فینگر فود یا همان لقمه‌های کوچک، جذاب و خوشمزه، عضو جدیدی از خوراکی‌ها و غذاها و البته تنقلات مورداستفاده در انواع مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و حتی مجالس عروسی است. استفاده از اسم فینگرفود با توجه به سایز آن بسیار درست و به‌جا بوده است!
فینگر فود یعنی لقمه‌ای کوچک و لذیذ که به آسانی با استفاده از انگشتان و بدون نیاز به قاشق و چنگال می‌توان سرو نمود! فینگر فود ها به دلیل جذابیتی که دارند توانسته‌اند به‌سرعت جایگاه خود را در غذاها و خوراکی‌ها پیدا کنند. بدون شک تا به‌حال خود شما نیز یکی از طرفداران این غذاهای انگشتی خوشمزه شده‌اید، حتی اگر خودتان تجربه درست کردن آن‌ها را هم نداشته باشید، حتماً یک‌بار هم شده در مهمانی یا تولد و یا دورهمی، میزی اشتها برانگیز پر از فینگرفودهای متفاوت را مشاهده و از آن لذت برده‌ و شاهد پذیرایی آسان و درعین‌حال جذابی بوده‌اید!

استفاده از این نوع سرو هم برای میزبان و هم برای مهمان جذابیت خاص خود را دارد و درنهایت اوقات مهمانی را برای هر دو دل‌نشین می‌کند.

 

فینگر فود ها از آن دسته خوراکی‌ها و غذاهایی هستند که نمی‌توان تاریخچه روشن و یا مالکیتی مبنی بر اینکه اصالتاً برای کدام کشور است برای آن مشخص کرد. همان لقمه‌های کوچک نان و پنیر و گوجه و خیار عصرانه که همگی از زمان کودکی تا به امروز لذت خوردن آن را داریم، جزو همین غذاهای انگشتی محسوب می‌شوند؛ پس می‌بینیم این لقمه‌های کوچک با اسم فرنگی‌ای که دارد بیگانه از فرهنگ و غذای ما ایرانیان نیست؛ حتی می‌توان گفت این نوع غذا به دلیل جلوگیری از اسراف و دست‌خوردگی غذاها در سایز بزرگ و حجیم، در فرهنگ و جامعه ما بسیار موردپسند واقع شود.

اگر بخواهیم در تاریخ کشورهای جهان برای رسیدن به تاریخچه فینگرفود سیری کنیم، متوجه می‌شویم برخی وقایع و انقلاب‌های فرهنگی و یا حتی سیاسی باعث شکل‌گیری این نوع خوراکی شده است.

غذای بند انگشتی

 

تاریخچه فینگر فود به کدام کشور برمی‌گردد؟

محبوبیت فینگر فود ها در آمریکا به سال‌های 1920 تا 1930 برمی‌گردد؛ در آن سال‌ها ممنوعیت سرتاسری برای تولید، واردات، فروش و حمل‌ونقل مشروبات الکلی تعیین‌شده بود که بسیاری از آمریکایی‌ها برای دور زدن این ممنوعیت به کافه‌های زیرزمینی روی آورده بودند که بیشتر این کافه‌ها فاقد آشپزخانه بوده است.

صاحبان این کافه‌ها برای اینکه مشتریان خود را راضی نگه دارند و همچنین بر تعداد آن‌ها بیفزایند، شروع به سرو غذا در ابعاد کوچک کردند به‌گونه‌ای که مشتری با یک دست نوشیدنی خود را گرفته و با دست دیگر لقمه خود را برمی‌داشت! این ایده برای کافه‌های کوچک و زیرزمینی آن زمان بسیار مناسب بود.

در طول آن بازه زمانی فینگر فودها به محبوبیت بالایی رسیدند به صورتی که حتی بعد از پایان آن ممنوعیت، این محبوبیت ادامه داشته و طی سال‌ها به تنوع آن اضافه‌شده و در حال حاضر با جذابیتی هیجان‌انگیز به مهمانی‌های ما رسیده است.
در بین کشورهای اروپایی به نظر می‌رسد فرانسه در این زمینه قدمت بیشتری دارد!

فرانسوی‌ها در اواخر قرن هجدهم فینگرفود را با نام کاناپه وارد غذاهای خود کردند. در آن زمان کلمه کاناپه (canapé) به نان ورقه‌ای اطلاق می‌شد که مواد موردنظر روی آن قرار می‌گرفتند و به‌مرور این کلمه به‌صورت وسیع‌تری برای هر نوع غذای انگشتی با اندازه کوچک استفاده شد.

 

درزمینه تنوع فینگر فود ها می‌توان گفت که این غذاهای انگشتی هیچ محدودیتی ندارند و هرگونه غذای سنتی و مدرن که بتوان به‌صورت لقمه‌های کوچک و جذاب سرو کرد، جزو این غذاها دسته‌بندی می‌شود. پس فکر هرگونه محدودیت در استفاده از متریال و مواد اولیه برای تهیه این لقمه‌های خوشمزه را از سر خود بیرون کنید و حتی به فکر نوآوری و خلاقیت باشید.

مورد بسیار مهم در تهیه فینگرفودها توجه به سایز آن‌ها و البته استفاده از ترکیب رنگی زیبا و هوشمندانه است. انواع سبزیجات، گوشت‌ها، انواع ژامبون و سوسیس، انواع پنیر، انواع نان و … می‌تواند در ترکیب‌های متفاوت و رسپی های جالب در کنار هم مورداستفاده قرار بگیرند و به‌آسانی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده سرو شوند.

 

چیکن بال

چرا فینگر فود؟

از مزایای فینگر فود ها علاوه بر اشاره به زیبایی و جذابیت این خوراکی‌ها و جلوگیری از اسراف و دست‌خورده شدن غذا، می‌توان به قیمت مناسب این غذاهای انگشتی خوشمزه اشاره کرد؛ به‌گونه‌ای که شما می‌توانید برای مراسم‌هایی مانند تولد یا دورهمی‌های عصرانه و یا حتی پیش‌غذا در مجالس رسمی، با صرف هزینه‌ای مناسب، تنوع بسیاری از غذاها و خوراک‌های هیجانی و خوشمزه را فراهم کنید و به زیبایی میز و یا سفره خود بیفزایید. خود چیدمان فینگرفودها در کنار هم نیز لذتی بسیار دارد؛ توجه به رنگ‌ها و استفاده از آجیل‌ها، انواع پنیر و … در کنار آن‌ها، بسیار هیجان‌انگیز بوده و می‌تواند تجربه‌ای دل‌نشین باشد.

 

جدا از موارد ذکر شده، یکی از مزایای مهم این خوراکی‌های کوچک، بهره بردن از آن‌ها برای کودکان بد غذاست! قطعاً همه ما در اطرافیان خود کودکانی را دیده‌ایم که بی‌اشتها هستند و پدر و مادرها برای غذا خوردن آن‌ها دچار مشکل شده‌اند.
فینگر فود های جذاب می‌تواند راه‌حلی برای این والدین باشد! همچنین برای کودکانی که از سنین 8 یا 9 ماهگی با نشان دادن عکس‌العمل‌هایی می‌خواهند خودشان غذا بخورند استفاده از این لقمه‌های کوچک بسیار مفید است.

پدر و مادرها می‌توانند با تهیه انواع فینگر فود های نرم و سالم و تهیه‌شده از مواد اولیه مقوی و متنوع مانند فیله مرغ، انواع سبزیجات، انواع میوه و غلات و … با دیزاینی رنگی و جذاب، این مشکلات را به آسانی حل کنند و لحظات خوشی را برای خود و فرزند دلبندشان فراهم کنند.
استفاده مهم دیگر این نوع غذا، برای افرادی است که طرفدار غذاهای کم‌حجم و به نوعی اهل رژیم‌های غذایی هستند! لقمه‌های کوچک و سالم می‌تواند نیاز این عزیزان را نیز برآورده کند. گیاهخواران نیز از این غذاهای انگشتی بی‌بهره نیستند! استفاده از سبزیجات مانند اسفناج، بادمجان، گوجه‌فرنگی، ذرت و … در ترکیباتی متنوع می‌تواند لقمه‌های لذیذی برای گیاهخواران فراهم کند.

فینگرفود سرد بهتر است یا گرم؟

غذاهای انگشتی می‌تواند متناسب با شرایط مراسم و زمان آن، به‌صورت گرم یا سرد سرو شود. پیشنهاد می‌شود اگر تمایل به استفاده از فینگرفودها به‌عنوان غذای اصلی دارید، از نوع گرم آن مانند ته‌چین‌های قالبی کوچک، مینی برگرها، بورک گوشت و … و اگر به‌عنوان پیش‌غذا و یا عصرانه مدنظر دارید، از انواع سرد آن مانند رول ژامبون، رول سبزیجات و … استفاده کنید.

فینگرفودهای گرم باید در زمانی نزدیک به سرو، تهیه و چیدمان شود که این کار ممکن است اندکی وقت‌گیر باشد؛ اما قطعاً ارزشش را خواهد داشت! ترکیب هردو نیز می‌تواند به حق انتخاب و در نهایت رضایت مهمانان شما بیفزاید و میز پذیرایی شما را کامل‌تر و هیجان‌انگیزتر سازد.
درهرصورت آن‌قدر این غذاهای کوچک متنوع است که شما می‌توانید به‌آسانی غذای موردنیاز خود را انتخاب و برای خانواده و مهمانان خود به خوبی سرو کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “فینگر فود یا همان لقمه های کوچک

  1. نیکان گفت:

    من از سایت شما خرید فینگر فود داشتم خیلی راضی بودم ممنون از کیفیت خوبتون همیشه برام مهم بوده که پذیرایی خوب بکنم از مهمون هام اولین بار بود خرید میکردم واقعا ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =